k_hdk_kruszwica
khdk_kruszwica
pck_logo

menu


Metody oddawania krwi

KONWENCJONALNA - zabieg polegający na pobraniu krwi poprzez wkłucie igły drążonej w żyłę odpromieniową w zgięciu łokciowym. Dawca oddaje krew pełną w ilości 450 ml w czasie od 5 do 12 minut. Krew w takiej ilości może być pobrana nie częściej niż 6 razy od mężczyzny i 4 razy od kobiety w ciągu roku. Zachowując przerwę na regeneracje organizmu conajmniej 8 tygodni od ostatniego oddania.

AFEREZA - zabieg odseparowania z krwi określonych jej składników.

PLAZMAFEREZA - zabieg ma na celu pobranie od dawcy jedynie części krwi zwanej osoczem. Oprócz wody, która jest głównym składnikiem osocza (90 %), zawiera ono również związki organiczne i nieorganiczne, takie jak białka (albuminy, globuliny, fibrynogen), kwasy tłuszczowe, glukozę, witaminy i sole mineralne. Z osocza można wyodrębnić białka konieczne dla prawidłowego krzepnięcia krwi, a więc leczenia chorych na hemofilię i inne skazy krwotoczne.

Metody plazmaferezy:
Plazmafereza manualna - pobiera się od dawcy krew pełną, oddziela osocze do specjalnego pojemnika, a następnie przetacza dawcy jego krwinki czerwone. Zabieg ten można wykonywać nie częściej niż 30 razy w roku.

Plazmafereza automatyczna - pobiera się od dawcy krew pełną do separatora osocza, który automatycznie dokonuje oddzielenia osocza od krwinek czerwonych, które są cyklicznie zwracane dawcy. Dawca oddaje osocze w ilości 600 ml w czasie około 40 minut. W skali rocznej można pobrać nie więcej niż 25 litrów w ciągu roku od jednego dawcy. Przerwa regeneracyjna wynosi conajmniej 2 tygodnie, chyba, że lekarz wyrazi zgodę na skrócenie tej przerwy.

TROMBOAFEREZA - polega na pobraniu z krwi od dawcy tylko krwinek płytkowych (trombocycty) które są gromadzone w oddzielnym jałowym pojemniku, a krwinki czerwone i osocze oddane są dawcy. Zabieg pobrania 250 - 300 ml trwa 45 - 90 minut. Zabieg nie może być wykonany częściej niż 12 razy w roku, a przerwa między nimi nie może być krótsza niż 4 tygodnie.

LEUKAFEREZA - polega na pobraniu z krwi dawcy tylko krwinek białych, a reszta wraca do dawcy. Krwinki białe można oddawać tą metodą co 4 tygodnie. Zabieg trwa od 2 godz. do 4 godz. Przerwa między nimi nie może być krótsza niż 4 tygodnie.






Jesteś 828 gościem na Naszej stronie.


Informujemy, że w celu zliczenia ilości odwiedzin korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników.
Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Zalecam nie zmieniać ustawień przeglądarki internetowej.
Nie zalecany typ przeglądarki to : Internet Explorer

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim wszelkie prawa do fotografii i innych materiałów znajdujących się w tym serwisie są własnością klubu HDK przy BUNGE Polska sp. z o.o.
Kopiowanie i rozpowszechnianie ich bez informacji o pochodzeniu (adresie strony) lub bez zgody autora serwisu jest zabronione.
graphic design   by   Musiałowski Mietek   2018 -> 2022