Metody oddawania krwi
KONWENCJONALNA - zabieg polegający na pobraniu krwi poprzez wkłucie igły drążonej w żyłę odpromieniową w zgięciu łokciowym. Dawca oddaje krew pełną w ilości 450 ml w czasie od 5 do 12 minut. Krew w takiej ilości może być pobrana nie częściej niż 6 razy od mężczyzny i 4 razy od kobiety w ciągu roku. Zachowując przerwę na regeneracje organizmu conajmniej 8 tygodni od ostatniego oddania.
AFEREZA - zabieg odseparowania z krwi określonych jej składników.
PLAZMAFEREZA - zabieg ma na celu pobranie od dawcy jedynie części krwi zwanej osoczem. Oprócz wody, która jest głównym składnikiem osocza (90 %), zawiera ono również związki organiczne i nieorganiczne, takie jak białka (albuminy, globuliny, fibrynogen), kwasy tłuszczowe, glukozę, witaminy i sole mineralne. Z osocza można wyodrębnić białka konieczne dla prawidłowego krzepnięcia krwi, a więc leczenia chorych na hemofilię i inne skazy krwotoczne.
Metody plazmaferezy:
Plazmafereza manualna - pobiera się od dawcy krew pełną, oddziela osocze do specjalnego pojemnika, a następnie przetacza dawcy jego krwinki czerwone. Zabieg ten można wykonywać nie częściej niż 30 razy w roku.
Plazmafereza automatyczna - pobiera się od dawcy krew pełną do separatora osocza, który automatycznie dokonuje oddzielenia osocza od krwinek czerwonych, które są cyklicznie zwracane dawcy. Dawca oddaje osocze w ilości 600 ml w czasie około 40 minut. W skali rocznej można pobrać nie więcej niż 25 litrów w ciągu roku od jednego dawcy. Przerwa regeneracyjna wynosi conajmniej 2 tygodnie, chyba, że lekarz wyrazi zgodę na skrócenie tej przerwy.
TROMBOAFEREZA - polega na pobraniu z krwi od dawcy tylko krwinek płytkowych (trombocycty) które są gromadzone w oddzielnym jałowym pojemniku, a krwinki czerwone i osocze oddane są dawcy. Zabieg pobrania 250 - 300 ml trwa 45 - 90 minut. Zabieg nie może być wykonany częściej niż 12 razy w roku, a przerwa między nimi nie może być krótsza niż 4 tygodnie.
LEUKAFEREZA - polega na pobraniu z krwi dawcy tylko krwinek białych, a reszta wraca do dawcy. Krwinki białe można oddawać tą metodą co 4 tygodnie. Zabieg trwa od 2 godz. do 4 godz. Przerwa między nimi nie może być krótsza niż 4 tygodnie.