k_hdk_kruszwica
khdk_kruszwica
pck_logo

menu



Historia   CZERWONEGO   KRZYŻA

Wszyscy mogą w ten czy inny sposób, każdy w swej dziedzinie i w miarę swych sił, przyczynić się w jakiś stopniu do szlachetnego dzieła. Założycielem i twórcą ruchu Czerwonego Krzyża jest Henry Dunant (1828-1910), kupiec szwajcarski z Genewy, pierwszy laureat pokojowej Nagrody Nobla (1901).


W 1859 r. w drodze na spotkanie z cesarzem, przejeżdża koło włoskiego miasteczka Solferino, gdzie dogorywa najkrwawsza w ółwczesnej Europie (obok bitwy pod Waterloo) bitwa pod Solferino, stoczona między armią austriacką a sprzymierzonymi siłami francusko-włoskimi. Liczba ofiar przekracza 40 000. Obok ciał zabitych, których nikt n ie zbiera z pola walki, umierają w męczarniach tysiące rannych żołnierzy. Niewielkie i źle zorganizowane wojsko we służby medyczne są bezradne wobec ogromu nieszczęścia. Dunant, choć nie ma żadnego przygotowania medyczneg o, stara się pomóc rannym i umierającym. Przerażające doświadczenia nie dają mu spokoju i po dwóch latach pi sze książkę. Wspomnienie Solferino, gdzie proponuje powołanie we wszystkich krajach stowarzyszenie pmocy, których przeszkoleni wolontariusze mogliby nieść ratunek rannym na polu walki. Aby wolontariusze byli bezpieczni, muszą się wyróżniać przy pomocy znaku, powszechnie uznawanego przez wszystkie strony konfliktu i dającego status pełnej neutralności. Tak rodzi się idea Czerwonego Krzyża.

W Polsce organizacja powstała po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku.
18 stycznia 1919 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia Samarytan Polski, zwołano naradę wszystkich istniejących n a ziemiach polskich organizacji kierujących się w działaniu czerwonokrzyskimi ideałami. Organizacje te podczas nar ady odbywającej się pod patronatem Heleny Paderewskiej utworzyły Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Pierwszy m prezesem organizacji został Paweł Sapieha.
W 1927 roku Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża zmieniło nazwę na Polski Czerwony Krzyż, który działa nieprzerwanie już ponad 90 lat.






Jesteś 1381 gościem na Naszej stronie.


Informujemy, że w celu zliczenia ilości odwiedzin korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników.
Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Zalecam nie zmieniać ustawień przeglądarki internetowej.
Nie zalecany typ przeglądarki to : Internet Explorer

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim wszelkie prawa do fotografii i innych materiałów znajdujących się w tym serwisie są własnością klubu HDK przy BUNGE Polska sp. z o.o.
Kopiowanie i rozpowszechnianie ich bez informacji o pochodzeniu (adresie strony) lub bez zgody autora serwisu jest zabronione.
graphic design   by   Musiałowski Mietek   2018 -> 2022